Anlamak, Anlamlandırmak ve Katkı Sunma Çabası…

Anlamak, Anlamlandırmak ve Katkı Sunma Çabası…

Çocuk Terapisi İçin Metaforik Hikâyeler

ÇOCUK TERAPİSİ İÇİN METAFORİK ÖYKÜLER
Hikayeler, müdahale sürecinde referans olarak kullanılabilecek ana metafor olup, çocuklar için zevkli ve akılda kalıcıdır
Pat Pernicano, PsyD

Terapötik metafor ve hikayeler, hipnoterapi, oyun terapisi, öyküsel terapi ve dışavurumcu terapi gibi yöntemlerle uzun zamandır kullanılmaktadır. Metaforik müdahaleler, danışanın savunmacılığını azaltır. Danışana, hikayedeki bir ya da daha fazla karakterle kendini özdeşleştirip, tedavi sürecine atlarken, içebakış ve değişime yol açacak “aha” anları sağlar.

Çocuk Terapisi için Metaforik Hikayeler: Sihir ve Mucizeler, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, özel eğitim ya da okul terapistleri, danışmanlar ve dışavurumcu terapistler gibi uygulamacılara hitap eden bir kitaptır. Kitap, çocuk ve ergen tedavisindeki konuları merkez alan metaforik hikayeleri ve müdahaleleri kullanmaktadır. Her bir hikaye, belirli bir konu ya da tema üzerine eğilmekte, hikayelerin nasıl kullanılacağı ile ilgili örnekler sunmakta ve seanslar arasında ödev olarak verilebilecek “ev ödevi” sorularını içermektedir. Bu hikayeler, tedavi sürecinde referans olarak kullanılabilecek ana metafor olup, çocuklar, bunları zevkli ve akılda kalıcı bulacaktır.

Son yıllarda, metafor ve terapötik hikayeler üzerine yayınlanmış birçok kitap bulunmaktadır. Bu kitap, diğerlerinden karakter açısından zengin olması daha evrensel temalar kullanılmasından ötürü ayrılmaktadır. Kitap, iki kısma ayrılmaktadır: Kısım 1, benlik saygısı, tepki düzenleme, savunma azaltma vb. gibi genel tedavi konularına odaklanmaktadır. Kısım II, panik bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, obsesif kompülsif bozukluk, boşanmaya uyum sağlama, karanlık korkusu ve yeme bozuklukları gibi DSM-IV’deki özel tanıları hedeflemektedir. Hikayelerin derinlik ve çok yönlülüğü, uygulamacının onu tekrar tekrar kullanmasına imkan sağlamaktadır.

Prof. Dr. Mustafa Baloğlu ve Prof. Dr. Şahin Kesici Hocalarımızın Editörlüğünde, Öğr. Gör. Dr. Eda Köklü Bayrakçı Hocamızın çevirisiyle hazırlanan “Çocuk Terapisi İçin Metaforik Öyküler”, “Yenikapı- Psikoloji ve Terapi Yayınları” tarafından okurlara sunulmuştur.

Bu kitapta, okuyucu çocukların ve ergenlerin geniş yelpazedeki psikolojik sorunlarını çözmesine yardımcı olacak harika yaratıcı hikayeler bulacaktır. Şiddetle tavsiye edilir!
Charles E. Schaefer, PhD, RPT-S, Play Therapy for Very Young Children’ın ortak yazarı

Oyun terapisi psikolojik zorluk yaşayan çocuklara yardım etmek için birçok farklı şekilde metaforlar kullanmaktadır. Çocuklar, ana karakterle özdeşim kurabilir ve hikaye formatında sunulan ‘problem’ durumlarını çözme konusunda yardım alırlar. Pat Pernicano’nun Çocuk Terapisi için Metaforik Hikayeler kitabı tipik çocuklara olduğu kadar belirli tipte rahatsızlıkları olan çocuklar için de düzenlenmiş harika bir metafor seçkisi içermektedir. Neşeli metafor seçkisi oyun terapistini hikaye anlatma teknikleri ve oyun kullanarak çocuklara yardım etmek için yönlendirir. Bu kitap, hem yeni ve hem de deneyimli terapistlere taze bir nefes olacaktır.
Heidi Gerard Kaduson, PhD, 101 Favorite Play Therapy Techniques, 101 More Favorite Play Therapy Techniques’in ortak yazarı

Hikayeler, çocukların duygusal kimliklerini büyüttüğü verimli bir topraktır. Etkili değişimin hikayesinin nasıl olduğunu bilmek ister misiniz? Dr. Pernicano’nun yenilikçi kitabındaki yaratıcı ve üretken fabller üzerinde çalışın ve kişisel özenle hikayeleri yerleştirin.
Jeffrey K. Zeig, Direktör , The Milton H. Erickson Foundation, Phd, The Milton H. Erickson Foundation

Pat Pernicano
Pat Pernicano, Klinik Psikolojide Psikoloji Doktoru(PsyD), Providence Özyeterlik Bakanlıklarında (PSSM, Providence Self Efficancy Ministries) klinik servisinde yöneticidir ve burada Aile Koruma Programı ve Providence Çocuk Grup Evleri program yöneticiliği ve klinik süpervizyon yapmaktadır. Dr. Pernicano aynı zamanda Spalding Üniversitesinde klinik alanında öğretim üyesidir ve PsyD programında yarı zamanlı eğitim vermektedir.

Klinik Psikolog Mehmet TEBER

Yayınevi: Yenikapı- Psikoloji ve Terapi Yayınları
Yayın No:
05

Yayın Adı:
Çocuk Terapisi İçin Metaforik Öyküler
Konu: Hikayeler, tedavi sürecinde referans olarak kullanılabilecek ana metafor olup, çocuklar için zevkli ve akılda kalıcıdır
Yazar/lar: Pat Pernicano, PsyD
Editör/ler: Prof. Dr. Mustafa Baloğlu & Prof. Dr. Şahin Kesici
Çevirmen/ler:
Öğr. Gör. Dr. Eda Köklü Bayrakçı

Ebat: 16,5×23,5
Sayfa: 248
Kapak Baskı:
Amerikan Cilt- Kulakçıklı- 4 Renk
İç Baskı:
1. Hamur
Dili:
Türkçe
Baskı Sayısı:
01. Baskı
ISBN:
9786057486448
Fiyat:
95,00 TL

Prof. Dr. Mustafa Baloğlu

Prof. Dr. Şahin Kesici

Öğr. Gör. Dr. Eda Köklü Bayrakçı

Neden Ön Sipariş?
Pandemi nedeniyle imza günleri düzenleyemiyoruz. Bu nedenle okurlara yazar veyahut editör, çevirmen imzalı kitaplar gönderebilmek için “Ön Sipariş Sistemi” uyguluyoruz. Bu sistemde imzalı kitapla birlikte hem ücretsiz kargo hem de ilk 2.000 kitap adetine kadar %10 indirim imkânı tanıyoruz.

Ön Sipariş Şartları
17 Şubat 2021 tarihine kadar “Çocuklar İçin Metaforik Öyküler” kitabını satın alarak ön sipariş fırsatlarından yararlanabilirsiniz.
Yurt içinde ücretsiz kargo ve %10 indirim fırsatından yararlanabilirsiniz.
Yurtdışından ise kargo hariç %10 indirim fırsatından yararlanabilirsiniz.

Yayın Gönderim Tarihi
Yayın, 10-17 Şubat tarihleri arasında kargo yapılacaktır. Kargo takip sistemimizle kargonuzun nerede olduğunu takip edebileceksiniz.

Satın Alma
Ödemeleriniz, BDDK “Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu” Onaylı PAYTR sistemiyle güvenli bir şekilde tahsil edilmektedir.

Yayınlarımızı kredi kartı, eft veyahut aşağıda iban numarasına ödeyerek satın alabilirsiniz.
Kredi kartıyla satın almak için satın al butonuna tıklayın.

TL HESAPLARI

İş Bankası- İstoç Şubesi:
TR15 0006 4000 0011 2250 4150 65
Vakıfbank- İstoç Şubesi:
TR78 0001 5001 5800 7311 4473 55

DÖVİZ HESAPLARI- USD


Vakıfbank-İstoç Şubesi:

TR23 00015 0015 8048 0191 452 11

Satın Al