Anlamak, Anlamlandırmak ve Katkı Sunma Çabası…

Anlamak, Anlamlandırmak ve Katkı Sunma Çabası…

Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi

BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI OYUN TERAPİSİ
Bilişsel-davranışçı ilkelere dayanan teorik bir çerçeve sağlamak ve bunları gelişimsel olarak hassas bir yolla bütünleştirmek
Susan M. Knell

Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi (BDOT) oyun terapisi paradigması içinde bilişsel ve davranışçı müdahaleleri birleştirmektedir.
Bilişsel-davranışçı ilkelere dayanan teorik bir çerçeve sağlamaktadır ve bunları gelişimsel olarak hassas bir yolla bütünleştirmektedir. Böylece, sözlü ve sözlü olmayan yaklaşımların yanında oyun, problemlerin çözümünde kullanılmaktadır.
BDOT, çocuğun sorunlarının direk konuşulmasından kaçınılan yönlendirmesiz oyun terapisinden farklılaşmaktadır. Belirli bir problem çözme yaklaşımı kullanılmakta ve bu çocukların daha uyumsal düşünce ve davranışlar geliştirmesine yardımcı olmaktadır.
Bilişsel-davranışçı terapiler, bilişlerin insanların nasıl hissettiği ve davrandığını belirlediği ve hatalı bilişlerin psikolojik rahatsızlıklara yol açtığı temel varsayımına dayanmaktadır. Bilişsel-davranışçı terapiler uyumsuz düşünceleri belirlemeye, düşüncelerin arkasındaki çıkarımları anlamaya ve sağlıklı bilişsel işleyişe engel olan mantıksız fikirleri düzeltmeye odaklanmaktadır. Gelişimi yaklaşık yirmi beş yıl öncesine dayanan bu gibi terapiler geleneksel olarak yetişkinlerle kullanılmaktayken; son zamanlarda ergenler ve çocuklarla da kullanılmaya başlanmıştır.
Okul öncesi ve okul dönemindeki çocuklarının düşünce sistemlerindeki çarpıtmaları anlamak ve düzeltmek için çok küçük oldukları yaygın olarak kabul görmektedir. Bununla birlikte, BDOT’daki yeni gelişmeler, tedavi gelişimsel olarak duyarlı olursa ve çocukların ihtiyaçlarına uyum sağlanarak düzenlenirse, bilişsel stratejilerin küçük çocuklarla da etkin bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Örneğin, bilişsel terapi metotları yetişkinlerle direk konuşulurken, çocuklara dolaylı olarak, oyun faaliyetleri ile iletilmelidir. Özellikle, kuklalar ve oyuncak hayvanlar mantıksız davranışlara karşı gelme ve pozitif öz ifade gibi bilişsel stratejilerin kullanılmasını modellemede çok faydalı olabilmektedir.
BDOT, yapılandırılmış ve hedef odaklıdır ve müdahalesi doğası gereği yönlendiricidir.

Prof. Dr. Mustafa Baloğlu ve Prof. Dr. Şahin Kesici Hocalarımızın Editörlüğünde, Prof. Dr. Zeliha Traş Hocamızın çevirisiyle hazırlanan “Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi”, “Yenikapı- Psikoloji ve Terapi Yayınları” tarafından okurlara sunulmuştur.

Susan Knell’in kitabı geleneksel oyun terapisi bakış açısını detaylandırmaktadır. Oyun terapisindeki çeşitli teorik yaklaşımları tartışmakta ve geleneksel olan oyun terapisini bilişsel davranışçı müdahalelerle birleşimini açıklamaktadır. Çeşitli terapötik sorunları olan çocuklarla çalışan her türlü yaklaşıma sahip terapist tarafından okunabilecek harika bir kitap.
Dennis P. Cantwell

Uzun zamandır beklenen bu kitap, bilişsel davranışçı yaklaşımların farklı rahatsızlıklara ve hasta gruplarına uygulanmaya devam edilmesinde dönüm noktasıdır. İlk defa, bilişsel terapist, bilişsel davranışçı ilkelerin oyun terapisiyle birleştirilmesi ile ilgili Susan Knell’in engin deneyimlerinden yararlanabilecektir. Yazar, sadece çocuklarla çalışmak için ayrıntılı plan sunmamış aynı zamanda çocukluk döneminin tipik problemlerini tedavi etmede detaylı yönergeler vermiştir. Bu kitap, hem acemi hem de deneyimli çocuk terapistler tarafından “mutlaka okunmalı” kitabıdır.
Aaron T. Beck M.D., Psikiyatri Profesörü, Pennsilvanya Üniversitesi Tıp Fakültesi

Susan M. Knell
Susan M. Knell, Ph.D., Klinik Psikologtur. Clevelan Büyükşehir Çocuk Rehberlik Merkezi’nin Tanı Değerlendirme Birimi yöneticisidir.

Klinik Psikolog Mehmet TEBER

Yayınevi: Yenikapı- Psikoloji ve Terapi Yayınları
Yayın No:
04

Yayın Adı:
Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi
Konu: Bilişsel-davranışçı ilkelere dayanan teorik bir çerçeve sağlamak ve bunları gelişimsel olarak hassas bir yolla bütünleştirmek
Yazar/lar: Susan M. Knell
Editör/ler: Prof. Dr. Mustafa Baloğlu & Prof. Dr. Şahin Kesici
Çevirmen/ler: Prof. Dr. Zeliha Traş

Ebat: 16,5×23,5
Sayfa: 320
Kapak Baskı:
Amerikan Cilt- Kulakçıklı- 4 Renk
İç Baskı:
1. Hamur
Dili:
Türkçe
Baskı Sayısı:
01. Baskı
ISBN:
9786057486462
Fiyat:
110 TL

Prof. Dr. Mustafa Baloğlu

Prof. Dr. Şahin Kesici

Prof. Dr. Zeliha Traş

Neden Ön Sipariş?
Pandemi nedeniyle imza günleri düzenleyemiyoruz. Bu nedenle okurlara yazar veyahut editör, çevirmen imzalı kitaplar gönderebilmek için “Ön Sipariş Sistemi” uyguluyoruz. Bu sistemde imzalı kitapla birlikte hem ücretsiz kargo hem de ilk 2.000 kitap adetine kadar %10 indirim imkânı tanıyoruz.

Ön Sipariş Şartları
15 Şubat 2021 tarihine kadar “Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi” kitabını satın aldığınızda ön sipariş fırsatlarından yararlanabilirsiniz.
Yurt içinde ücretsiz kargo ve %10 indirim fırsatından yararlanabilirsiniz.
Yurtdışından ise kargo hariç %10 indirim fırsatından yararlanabilirsiniz.

Yayın Gönderim Tarihi
Yayın, 10-17 Şubat tarihleri arasında kargo yapılacaktır. Kargo takip sistemimizle kargonuzun nerede olduğunu takip edebileceksiniz.

Satın Alma
Ödemeleriniz, BDDK “Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu” Onaylı PAYTR sistemiyle güvenli bir şekilde tahsil edilmektedir.
Yayınlarımızı kredi kartı, eft veyahut aşağıda iban numarasına ödeyerek satın alabilirsiniz.
Kredi kartıyla satın almak için satın al butonuna tıklayın.

TL HESAPLARI

İş Bankası- İstoç Şubesi:
TR15 0006 4000 0011 2250 4150 65
Vakıfbank- İstoç Şubesi:
TR78 0001 5001 5800 7311 4473 55

DÖVİZ HESAPLARI- USD


Vakıfbank-İstoç Şubesi:

TR23 0001 5001 5804 8019 1452 11

Satın Al